SDE HF - Färjestad BK » idag, stream, 2026, h2h

Enebybergs Ishall
2026-12-10
19:00
Sidans innehåll:
Om SDE HF vs Färjestad BK i SDHL

Förutsättningar inför matchen i omgång 15

Den 10 december 2026 tar SDE HF emot Färjestad BK i Enebybergs Ishall. Matchen spelas i Svenska Damhockeyligan (SDHL). Nedsläpp är klockan 19:00 i vad som är den femtonde omgången av grundseriens totalt 40 matcher. Det är en del av säsongen där spelet börjar sätta sig och varje poäng blir allt viktigare.

För den som vill följa matchen på tv är det TV4 Play som sänder ligan. Det är bra att dubbelkolla sändningstiden i plattformens tablå inför nedsläpp för att inte missa början av matchen.

Grundläggande matchfakta

  • Hemmalag: SDE HF
  • Bortalag: Färjestad BK
  • Datum: 10 december 2026
  • Tid: 19:00
  • Arena: Enebybergs Ishall
  • Liga: SDHL 2026/27, Omgång 15 av 40

Form och senaste resultat

Båda lagen letar efter formen och kommer från förluster i sina senaste matcher. SDE HF förlorade med 1-4 på bortaplan mot Djurgårdens IF den 10 september 2026. Dagen innan, den 9 september 2026, förlorade Färjestad BK med 2-5 på bortaplan mot Frölunda HC.

Båda lagen mötte Frölunda i föregående säsongs slutspel (2025/26). Färjestad BK spelade flera jämna matcher mot dem, men förlorade med 2-3 och 1-2. Även SDE HF slogs ut av Frölunda i det slutspelet, men vann den inledande matchen på hemmaplan med 3-1. Innan dess hade SDE besegrat MODO Hockey i en matchserie där ett av mötena gick till förlängning.

Historik och inbördes möten

Under säsongen 2025/26 vann SDE HF samtliga fyra grundseriematcher mot Färjestad. Statistiken visar att SDE var mycket effektiva offensivt i dessa möten.

  • 19 december 2025: SDE HF - Färjestad BK (4-0)
  • 17 december 2025: Färjestad BK - SDE HF (3-5)
  • 26 oktober 2025: Färjestad BK - SDE HF (4-7)
  • 21 september 2025: SDE HF - Färjestad BK (7-1)

Målskillnaden över dessa fyra matcher blev 23-8 till SDE. Detta är en tydlig statistik att ta hänsyn till inför kvällens match, och det återstår att se hur det påverkar spelet.

Resonemang kring odds och matchbild

Med denna historik är det troligt att oddsen kommer att favorisera SDE HF. Fördelen av hemmaplan och förra säsongens vinster i inbördes möten ger hemmalaget ett statistiskt övertag. SDE:s höga målproduktion mot Färjestad påverkar sannolikt spelbolagens bedömning.

Båda lagen vill dock bryta sina förlustsviter. Omgång 15 är en viktig del av säsongen för att skapa en stabil position i tabellen inför den andra halvan. Utan aktuell information om tabellplaceringar blir formen och historiken det centrala. För Färjestad blir det viktigt med en bra defensiv struktur. De behöver hålla SDE borta från de farliga ytorna och undvika att släppa in många mål, vilket skedde förra säsongen. Med ett stabilt försvarsspel har de chansen att ta kontroll över matchen.

Kommande spelschema för lagen

Efter denna match väntar ett intensivt spelschema för båda klubbarna. SDE HF ska spela bortamatcher mot HV71 och Frölunda HC, för att därefter spela hemma mot Linköping och Skellefteå AIK. Det är en period som kräver att lagen hanterar spelarnas belastning väl och kan ställa om snabbt mellan matcherna.

Även Färjestad BK har ett krävande schema framför sig. De möter Linköping i två matcher (borta och hemma), vilket följs av hemmamatcher mot HV71, Frölunda HC och Luleå HF. Ett bra bortaspel mot SDE i den här matchen kan ge viktiga poäng och fungera som en positiv grund inför de kommande uppgifterna.

Senaste resultat SDE HF
25/9 18:00 - omg 4
Frölunda HC
Frölunda HC
0
SDE HF
SDE HF
2
20/9 14:00 - omg 3
sd
SDE HF
SDE HF
2
Linköping
Linköping
1
17/9 18:00 - omg 2
sd
HV71
HV71
2
SDE HF
SDE HF
3
10/9 19:00 - omg 1
Djurgårdens IF
Djurgårdens IF
4
SDE HF
SDE HF
1
Senaste resultat Färjestad BK
Tabell
SDHL 2026/27 - Grundserie
# Lag Senaste Ma V ÖV ÖF F +/- P
1.
Brynäs IF logo
Brynäs IF
5 5 0 0 0 18-4 15
2.
SDE HF logo
SDE HF
4 1 2 0 1 8-7 7
3.
HV71 logo
HV71
4 1 1 1 1 12-9 6
4.
MODO Hockey logo
MODO Hockey
5 2 0 0 3 14-14 6
5.
Färjestad BK logo
Färjestad BK
4 2 0 0 2 9-9 6
6.
Djurgårdens IF logo
Djurgårdens IF
4 2 0 0 2 10-11 6
Slutspel
Kommande matcher SDE HF
12/10 18:00 - omg 6
SDE HF
SDE HF
Skellefteå AIK
Skellefteå AIK
16/10 19:00 - omg 7
SDE HF
SDE HF
MODO Hockey
MODO Hockey
23/10 19:00 - omg 8
SDE HF
SDE HF
HV71
HV71
19/11 19:00 - omg 9
SDE HF
SDE HF
Brynäs IF
Brynäs IF
22/11 12:00 - omg 10
Linköping
Linköping
SDE HF
SDE HF
Kommande matcher Färjestad BK
11/10 13:00 - omg 6
Färjestad BK
Färjestad BK
Luleå HF
Luleå HF
14/10 18:00 - omg 8
Luleå HF
Luleå HF
Färjestad BK
Färjestad BK
20/11 18:00 - omg 9
Färjestad BK
Färjestad BK
MODO Hockey
MODO Hockey
22/11 16:00 - omg 10
Färjestad BK
Färjestad BK
Brynäs IF
Brynäs IF